Implantológia

Náhrada koreňa zubu, dostavba kosti, zubné náhrady na implantátoch
Dnes existujú rôzne metódy, ako nahradiť chýbajúce zuby. Moderným a dnes už bežne zaužívaným riešením sú zubné implantáty a zubné náhrady na nich upevnené. Percento úspešnosti je podľa posledných štúdií veľmi vysoké.

Implantáty

Implantát je vlastne náhrada koreňa zubu, resp. „umelý koreň“. Pomáhajú nahradiť chýbajúce zuby bez toho, aby museli byť susedné zuby obrúsené (ako je to v prípade mostíkov). Mostík je vždy závislý na pilieroch, čiže zuboch, ktoré ho nesú. Ak príde ku problémom čo i len s jedným s pilierov (nosných zubov), hrozí strata celého mostíka. Implantáty sú ideálnym riešením v prípade jednostranne skráteného zubného oblúka (ak Vám chýbajú zuby na jednej strane), či pre bezzubých pacientov, ktorým vieme aspoň čiastočne prinavrátiť komfort „pevných“ zubov.
Protetické náhrady nesené implantátmi poznáme fixné (nedá sa opätovne sňať), podmienečne snímateľné (sňať ju môže len zubný lekár), alebo snímateľné (pacient si ju môže a pri pravidelnej ústnej hygiene musí sňať).

Dostavba kosti (augmentácia)

Jednou z podmienok, ktorú musíte pred implantáciou spĺňať je dobrá kvalita, ale hlavne dostatočné množstvo kosti. Na miestach, kde jeden alebo viac zubov už dlhší čas (niekoľko rokov) chýbajú, dochádza k úbytku kosti. K úbytku dochádza aj pri trhaní zubov s veľkým nálezom (zápalom v kosti), odstraňovaní cýst, ako aj pri rôznych ďalších chirurgických zákrokoch v oblasti úst. Už pri trhaní zubov treba zvážiť, či sa v budúcnosti nerozhodnete pre implantáty. Ak je kosti málo, treba ju dobudovať. Tento zákrok sa volá augmentácia.

Zákroky na mäkkých tkanivách

Ďalšou podmienkou pre dobrý funkčný a estetický výsledok plánovanej protetickej práce na implantátoch je stav mäkkých tkanív, akými sú ďasná, či sliznica. V niektorých prípadoch sú na to potrebné dodatočné zákroky. Tkanivá sa operačne posúvajú (posunutý lalok, rotačný lalok z podnebia) alebo presúvajú (voľné gingiválne štepy, voľný mezenchymálny štep spojivového tkaniva).

Implantačný systém

Používame rokmi overený a úspešný implantačný systém ANKYLOS®, ktorý je na trhu už od roku 1987 a ovplyvnil mnohé ďalšie implantačné systémy.

Postup pred, počas a po implantácii

Pred implantáciou si Vás dôkladne vyšetríme, zhotovíme 3D snímky, navrhneme vhodné riešenie a podrobne si prejdeme to najdôležitejšie, čo Vás čaká, a o čom by ste mali vedieť. Prejdeme si s Vami operačný zákrok do takého detailu, ako si to situácia vyžaduje a vy si budete priať. K informáciám patrí samozrejme poučenie o možných alternatívach ošetrenia, priebehu, ale i možných komplikáciách, spojených s chirurgickým zákrokom. Poučíme Vás, ako sa správať po chirurgickom zákroku, aby sme sa vyhli komplikáciám.

Anestéza

Operačný zákrok vykonávame v lokálnej anestéze. Ste pri plnom vedomí. Keď je to nutné, môžete s ošetrujúcim lekárom kedykoľvek komunikovať.

Dĺžka zákroku

30 min. až 3 hod. – podľa rozsahnu plánovaného zákroku.

Doba hojenia

Štandardne 3 mesiace po implantácii a 6 mesiacov po dostavbe kosti. Doba hojenia však závisí do mnohých faktorov, preto Vás informujeme individuálne pred, prípadne po zákroku.

Dodatočné chirurgické zákroky

Ak boli použité nevstrebateľné materiály (šitie, membrány, fixačný materál), bude potrebné ich chirurgicky odstrániť. Ak sa implantáty hojili prekryté ďasnom, je nutné ich odkryť.

Výhodou pre našich pacientov je, že chirurgické zákroky spojené s implantáciou ako i neskoršie zubné náhrady robí jeden lekár, resp. lekári v jednej a tej istej ordinácii. Nie sú potrebné návštevy ďalších lekárov.

Objednajte sa ešte dnes!

Objednate sa telefonicky v rámci našich otváracích hodín, radi Vám pomôžeme s čímkoľvek.